A munka és a magánélet összehangolása sosem volt egyszerű, ám a mai rohanó világban még inkább nehezebb. Sokan igazi hivatásként élik meg a szülőséget, de ugyanakkor a munkahelyen is szeretnének helytállni. Lehetséges ez? Egy esélyteremtési pályázat keretében immár egy éve dolgoznak a megyében azon, hogy e kérdésre gyakorlatban alkalmazható válaszokat adjanak.
Manapság gyakran felmerülő kérdések, hogy össze lehet-e egyeztetni a munkát és a magánéletet, s hogy hogyan lehet elkerülni a kettészakadást?
A nők esélyteremtését célozva Család és Karrierpont várja a hét minden munkanapján az érdeklődőket Salgótarjánban, a JL Seagull Alapítvány Meredek úti székházában. A szervezet emellett a konzorciumi vezetője annak a projektnek, amelyben immár egy éve dolgoznak azon a tagok, hogy elősegítsék a nők munkaerőpiaci helyzetének javítását, a család és a munka összeegyeztethetőségének előmozdítását helyi megoldásokkal, illetve együttműködésekkel.
Körmendi Éva, a JL Seagull Alapítvány elnöke az eredményeket figyelembe véve érdeklődésünkre elmondta: kiváló az együttműködés a konzorcium további partnereivel – a Nógrádi Fejlesztési Ügynökség Nonprofit Kft.-vel és az IFKA Iparfejlesztési Közhasznú Nonprofit Kft.-vel –, akikkel jól építenek egymás erősségeire.
A 2020. év végéig futó projektben ez a három szervezet közösen tevékenykedik azon, hogy növekedjen a munkaképes korú nők foglalkoztatottsága, csökkenjen a munkanélküliség és az inaktívak aránya, illetve könnyebb legyen a munkába állás és a munkában maradás.
– A gyermekes édesanyáknak nincs egyszerű dolguk, még akkor sem, ha már óvodás vagy iskolás a kicsi, hiszen a beszoktatás időszaka után is nehézségeket okoznak a betegségek és a tanév közbeni szünetek, vagy a napi nyolcórás munkarendből a délutáni „gyerekért rohanás”. Tovább növeli a nehézséget, ha több gyermek van egy családban és nincs a közelben senki, aki besegítene – tette hozzá az elnök.
Hangsúlyozta: az elmúlt egy évben már 340 – zömében gyermeket nevelő nőt – vontak be a projektbe. Ők már most személyre szabott segítséget kapnak abban, hogy a családjuk számára is a legideálisabb módon helyezkedhessenek el a munkaerőpiacon, de a csatlakozás továbbra is folyamatos.
– Ma már egy komoly munkáltatónál nem lehet hátrány az anyaság, a 21. századi munkaerőhiányban kidolgozták már a kismamaműszakokat, léteznek hatórás munkakörök, és az otthoni munkavégzés is egyre népszerűbb az arra alkalmas munkakörökben. Tudom, hogy az édesanyák csodákra képesek a családjukért otthon és a munkahelyükön is, ezért kifejezetten érdemes velük együttműködni a munkáltatóknak – hangsúlyozta Körmendi Éva.
Hozzátette: konzorciumi partnereikkel munkaadók sokaságát is megkeresték a környéken, közülük tíz céggel és szervezettel állnak már kapcsolatban, akik munkáltatói képzésekkel, műhelymunkákkal, valamint tréningekkel segítik a munkahelyi és a családi élet összehangolását.
A projekthez csatlakozó szülők ingyenes fejlesztéseken vehetnek részt, valamint használhatják a segítő szolgálatot álláskeresési technikák elsajátítása, nyelvképzés, vállalkozóvá válást segítő képzés, szülői-családi tanácsadók képzése és szülői hálózat létrehozása révén.